Cetyl Alcohol
Bring a rich, smooth feel to your skincare and haircare creations with Cetyl Alcohol. This waxy fatty alcohol helps add body to creams and lotions while contributing a soft, conditioned feel.A versatile ingredient for moisturizers, body creams and hair conditioners, it is valued for enhancing texture and giving formulations a creamy, luxurious finish. Typically odorless or faintly scented, it contributes texture without being used as a fragrance ingredient.Cetyl Alcohol can be produced from natural fats and oils; the source of this particular product has not been verified.
Specifications
- Size
- 8 oz | 227 g (87¢/oz), 1 lb | 454 g | 16 oz (74¢/oz), 1 kg | 1,000 g | 35.27 oz (71¢/oz), 3 kg | 3,000 g | 105.82 oz (57¢/oz), 5 kg | 5,000 g | 176.37 oz (51¢/oz), 10 kg | 10,000 g | 352.74 oz (40¢/oz), 25 kg | 25,000 g | 881.85 oz (0.21 ¢ )
Variants (7)
- 8 oz | 227 g (87¢/oz) — 6.99 USD — In stock
- 1 lb | 454 g | 16 oz (74¢/oz) — 11.84 USD — In stock
- 1 kg | 1,000 g | 35.27 oz (71¢/oz) — 24.99 USD — In stock
- 3 kg | 3,000 g | 105.82 oz (57¢/oz) — 59.99 USD — In stock
- 5 kg | 5,000 g | 176.37 oz (51¢/oz) — 89.99 USD — In stock
- 10 kg | 10,000 g | 352.74 oz (40¢/oz) — 139.99 USD — In stock
- 25 kg | 25,000 g | 881.85 oz (0.21 ¢ ) — 185.19 USD — Out of stock
How AI sees this product
The more complete this product's details, the more confidently AI assistants can understand and recommend it.
83%